Referencje


Zamiast wypisywania „ciurkiem” nazw ponad 180 firm, dla których zrealizowałem projekty szkoleniowe lub doradcze w ciągu ostatnich 25 lat mojej działalności, opisałem w tej sekcji kilka firm i projektów (w porządku alfabetycznym), które szczególnie utkwiły mi w pamięci.
 

 • BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.  
  6 fabryk w Polsce; to nikt inny jak europejski lider w produkcji i sprzedaży małego i dużego sprzętu AGD oferowanego m.in. pod tak znanymi markami jak: Bosch, Siemens, Gaggenau i Neff, w Polsce również,  do końca 2019 r., pod marką Zelmer. Jako klient firma bardzo wymagająca, ale „poukładana” i konkretna, dokładnie wiedząca, czego oczekuje od firmy szkoleniowej; przed zajęciami dużo prac przygotowawczych, również „w terenie”; na każdym etapie prac ścisły „monitoring” postępów. O pierwsze zlecenie musieliśmy walczyć z konkurentami, kolejne dostaliśmy już bez konkursu.
 • Exatel SA 
  Firma może powszechnie nie tak znana, ale za to bardzo ważna; to największy polski operator telekomunikacyjny (teleinformatyczny) i dostawca usług z zakresu cyberbezpieczeństwa m.in. dla sektora publicznego oraz dla przemysłu zbrojeniowego; Exatel wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Wybór firm do projektów szkoleniowych jest wieloetapowy i kończy się miniszkoleniem „demo” realizowanym w centrali firmy w Warszawie przed specjalnym, bardzo wymagającym „jury”. Im trudniej, tym większa radość z wygranej w takim „castingu”.
 • Finlandia Ballantines Group Sp. z o.o. 
  Obecnie spółka już nie istnieje a jej najpopularniejsza marka wódki „Finlandia” jest już od pewnego czasu własnością amerykańskiej firmy Brown-Forman, jednego z największych producentów wyrobów alkoholowych na świecie. Firmowy zespół handlowy bardzo zaangażowany i aktywny, również na zajęciach. Na koniec każdego szkolenia testy wiedzy - dla najlepszych pochwała od dyrektora działu sprzedaży, dla najgorszych solidny OPR. Po zajęciach bardzo kreatywnie i świetnie przygotowane integracyjne gry i zabawy "w terenie".
 • Grupa Żywiec SA
  Polska część holenderskiego koncernu piwowarskiego Heineken Group, który obecnie zajmuje pozycję nr 2 w światowym rankingu producentów piwa; Grupa Żywiec sprzedaje swoje wyroby w Polsce pod 12 markami handlowymi. Przez 2 lata miałem okazję pracować w przedsiębiorstwie, które zostało przejęte przez Grupę Żywiec a mianowicie w firmie Elbrewery Co. Ltd. (stanowisko: National Trade Marketing Manager) – właściciela browarów w Elblągu, Gdańsku, Warce i Leżajsku. Grupa Żywiec SA jest obecnie właścicielem 5 polskich browarów: w Warce, Elblągu, Leżajsku, Żywcu i Cieszynie; należący wcześniej do Elbrewery browar „Heweliusz” w Gdańsku został zamknięty. 
  Grupa Żywiec SA zajmuje na polskim rynku piwa pozycję nr 2. Firma posiada własny zespół etatowych trenerów wewnętrznych, którzy na bieżąco szkolą pracowników i kadrę managerską firmy. To bardzo dobre i efektywne rozwiązanie, na które decydują się jednak głównie duże i bogate firmy. Miałem okazję poprowadzić warsztat dla trenerów Grupy Żywiec SA - uczyliśmy się, jak podczas szkoleń pracować z kamerą video w sposób maksymalnie efektywny i nieparaliżujący uczestników zajęć.
 • Konsorcjum Siemens-Newag SA
  W branży pojazdów szynowych to marka znana już nie tylko w Polsce, ale i daleko poza jej granicami; w skład konsorcjum wchodzi kilka spółek-córek niemieckiego koncernu-giganta Siemens AG z Niemiec, Austrii i Polski a także znana polska spółka giełdowa Newag SA z Nowego Sącza; konsorcjum jest m.in. dostawcą nowoczesnych składów pociągów dla firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. To było wyjątkowe zlecenie - na sali byli Polacy, Niemcy i Austriacy, zajęcia były realizowane w języku angielskim i dotyczyły komunikacji. Bardzo ciekawe „międzynarodowe” doświadczenie trenerskie.
 • Nova Trading SA – Centrum Serwisowe Stali Nierdzewnej i Aluminium
  To od wielu lat niekwestionowany lider w obrocie stalą i aluminium na polskim rynku; pomimo bardzo silnej konkurencji, w tym również ze strony światowych gigantów w branży, Spółka nie tylko utrzymuje swoją pozycję lidera, ale nadal bardzo dynamicznie się rozwija; firma ma swoją centralę w Toruniu i liczne oddziały w różnych częściach Polski. Nova Trading to przykład firmy, która odniosła ogromny sukces i to na wielu płaszczyznach. Świetny zespół (znikoma rotacja pracowników), mądre i konsekwentne zarządzanie oraz nastawienie na ciągły rozwój i doskonalenie się. Można się od nich uczyć biznesu! Pierwsze szkolenia dla tego klienta zrealizowaliśmy już w roku 2000.
 • Schindler Polska Sp. z o.o.
  To polska spółka-córka szwajcarskiego koncernu Schindler Group, światowego lidera w produkcji i serwisowaniu wind osobowych i towarowych a także ruchomych schodów i ruchomych chodników. W ramach przygotowania do poprowadzenia cyklu szkoleń dla firmy, miałem przyjemność (wraz z grupą trenerów z różnych zakątków świata) odwiedzić firmę Schindler w jej szwajcarskiej centrali, zarówno jej część produkcyjną, jak również jej „Training and Technology Centre”. Schindler Group przez cały czas inwestuje ogromne środki w badania i rozwój; na terenie zakładu zlokalizowanego w niewielkim miasteczku Ebikon niedaleko Lucerny mieszczą się m.in. potężne wieże mieszczące w sobie szyby windowe, w których testowane są nowe rozwiązania techniczne; można je podziwiać, oczywiście, wyłącznie z daleka.
 • Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek
  To firma zlokalizowana na Polesiu (tuż przed Podlasiem) a dokładnie w Radzyniu Podlaskim; jest to jeden z największych i najnowocześniejszych polskich producentów serów dojrzewających, to krajowy lider w produkcji serów szlachetnych typu szwajcarskiego i holenderskiego; ich najbardziej znane marki to „Radamer” (pierwszy polski ser typu szwajcarskiego, czyli z dziurami), popularna marka parasolowa „Serenada” oraz szlachetne sery z najwyższej półki, czyli marka „Old Poland”; obecnie Spomlek posiada 4 zakłady produkcyjne: w Radzyniu Podlaskim, Młynarach, Parczewie i Chojnicach. Pomimo sporej odległości Radzynia Podlaskiego od Torunia, firma Spomlek jest szczególnie bliska memu sercu, ponieważ miałem zaszczyt współpracować z nią przez dłuższy czas (i nawet czasowo zamieszkałem w Radzyniu Podlaskim) jako konsultant w fazie jej transformacji z firmy zarządzanej w sposób archaiczny i mało przyjemny dla załogi, w firmę nowoczesną, dynamiczną i przyjazną zarówno dla swoich pracowników, jak i współpracujących z nią rolników. To był niesamowity czas i niezwykłe przeżycia!
 • Trouw Nutrition Polska Sp. z o.o.
  To polska część holenderskiego koncernu Nutreco - i znów niewielki kraj jakim jest Holandia i ogromny sukces firmy, która zaczynała od sprzedaży mączki rybnej jako dodatku do pasz dla zwierząt -  Grupa Nutreco to dziś światowy lider w produkcji premiksów witaminowo-mineralnych oraz dodatków paszowych dla zwierząt gospodarskich a także pasz dla ryb; polski oddział firmy Trouw Nutrition (biuro wraz z fabryką) znajduje się w Grodzisku Mazowieckim. Przez kilka kolejnych lat miałem przyjemność współpracować z firmą TNP zarówno na poziomie centrali (szkolenia i projekty doradcze) - m.in. wspólnie przeprowadziliśmy złożony proces kategoryzacji klientów firmy), jak i na poziomie działań regionalnych inicjowanych samodzielnie przez posiadających dużą swobodę działania managerów.